top of page

Düğün Fotoğrafçılığı


Ankara bölgesinde modern düğün fotoğrafçılığında büyük ilerleme oldu. Bu yazıda genel olarak Fotoğrafçılık nedir, Ankara'da dış çekim fotoğrafçılık nasıl yapılır konularına değineceğiz.

Düğün fotoğrafçılığı, gittikçe gelişen, özellikle de sosyal medyanın etkisiyle aşırı talep bulan bir sektör oldu. Düğün öncesi ve düğün sırasında, evlenen çiftlerin fotoğraflarının çekimi ve düğün anından özel görüntü fotoğrafları çekmek biçiminde ilerler süreç. Bu nedenle bu işin pek çok çeşidi vardır.

Düğün Fotoğrafçılığında Çeşitlilik


Üstte bahsini ettiğimiz üzere, düğün fotoğrafçılığı düğün öncesi, anı, nikah kıyılması süreci ve nadiren sonrasında düzenlenen partiler gibi çeşitli bölümleri kapsar. Bu nedenle farklılıkları yazarken bunlara ve düğün fotoğrafçılığı için yapılmakta olan işlere bakmak gerekir.

Dış mekan Çekimleri: Dış mekan çekimleri, hikaye ve stüdyo fotoğrafçılığı olarak kategorize edilebilir. Fotoğrafçı, evlenen çiftlerin fotoğraflarını bir stüdyoda değil dışarıda bir yerde çekiyorsa eğer, buna dış mekan düğün fotoğrafçılığı denilir. Bu tip çalışmalarda özellikle eğlence park alanları, sahil şeridi, nostalji ambiyanslı ortamlar, tarihi yapılar veya bölgeler, ahşap binalar, tarihi sokaklar ve eşler için özel anlamı olan yerler genellikle tercih edilir. Dış çekimlerde son yıllarda trend haline gelen Drone ile düğün çekimi Ankara'da drone ile çekim talebinin de artmasına neden oldu.


Stüdyo Fotoğrafçılığı


Merasim fotoğrafları şayet fotoğrafçının stüdyosunda çekilirse, buna da stüdyo fotoğrafçılığı denilmektedir. Gelin ve damat adayları, fotoğrafçının seçtiği veya kendi beğendikleri pozları stüdyoda verirler. Fotoğrafçı pozlara ilaveten özel efektler ve fonlar katarak fotoğrafları bambaşka bir hale dönüştürebilir. Bu tip çekimlerde gelin ve damadın arka fonda özel olarak talep ettikleri manzara veya başka efektler, renklendirmeler, ışıklandırmalar varsa eğer,uygulanabilir olması koşuluyla fotoğrafçı öncelikle bunları tercih eder. Photoshop ile görseller düzenlenebilir, olmayan anlar varmış gibi fotoğraflar ortaya çıkarılabilir. İşin doğallığını bozabilir belki ancak düğün fotoğrafçılığı uygulamalarında kullanılan en eski teknik araçlardan biridir. Dış mekan fotoğrafçılığına aşırı istek gelmesiyle beraber popülerliği azalmıştır. Yine de stüdyo fotoğrafçılığında bu tekniğin kullanımı hala devam etmektedir.


Düğün Anı Fotoğrafçılığı


Fotoğrafçılar, düğün fotoğraflarını çekerken kendi teknik alet ve gereçlerini kullanırlar. Fotoğraf makineleri, mekan süslemeleri, üç ayaklar, ışıklandırmalar ve benzeri gerekli tğm araç gereci kullanmak zorundadırlar. Bu esnada gelin ve damada düşen vazife sadece poz vermek olur. Düğün öncesinde gelin ve damat fotoğraflarının çekilmesine ilaveten, düğün sırasında fotoğrafların çekilmeye devam etmesi de düğün fotoğrafçılığı kapsamıma girer. Fotoğrafçıyla anlaşma şartlarına bağlıdır. Son dönemde hızla büyüme gösteren düğün fotoğrafçılığı hizmetleri, evlenen çiftlerin düğüne hazırlanma aşamalarını da kapsar. Gelin ve damadın kuaför ve berber aşamaları dahil evden gelin almaya kadar devam sürer. Bu, düğün fotoğrafçılığında, düğün hikayesi anlamına gelir. Sonuç olarak düğün fotoğrafçılığı bir düğünün her anının detaylıca fotoğraflarının çekilmesi hizmetidir diyebiliriz.

Evlenmeyi düşünen çiftlere mutlu günlerini ölümsüz kılmak için Ankara'da düğün fotoğrafçısı olarak hizmet vermekteyiz. Sizlerde evlilik hazırlığında iseniz ve fotoğrafçı arıyorsanız eğer bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page