top of page

Türkiye'de Düğün Fotoğrafçılığı


Ankara'da düğün fotoğrafçısı arayan çiftler için pek çok alternatif stüdyo ve çekim tekniği hizmeti sunan fotoğrafçı bulunmaktadır. Ankara'da drone çekim tekniği son yıllarda oldukça popüler oldu. Eskiden fotoğraflanması mümkün olmayan perspektiflerden Drone sayesinde görüntü almak mümkün hale geldi. Evlilik hazırlığında olan çiftlerin bu ihtiyaçlarını karşılarken faydalanabilecekleri bazı detayları be Türkiye'de düğün fotoğrafçılığına dair kısa bilgiler vereceğiz.

Düğün fotoğrafçılığı, evlenmek üzere olan gelin ve damat adayının düğünlerinin uzman fotoğrafçılar araclığıyla karelenmesi, video kayıtlarının alınması demektir. Düğün gününden önceki hazırlıklar ve diğer tüm etkinlikler bu tür fotoğrafçılığa dahildir. Stüdyoda ve de dışarda çekim yapılır.

Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?


Düğün fotoğrafçılığında diğer tür fotoğrafçılık alanlarında kullanılan araç gereç kullanılıyor. Fakat düğün fotoğrafçılığında fotoğraf makinesimde kullanılacK olan lenslerin çeşidin fazla olmasımı sağlamak özellikle faydalı olur. Bunlar haricinde gerekli olanlar; tepe için flaş, üç ayak, birkaç reflektör, yüksek kapasite hafıza kartı, yedek pil, batarya, powerbank türünde ekipmanlardır.


Türkiye'de Düğün Fotoğrafçılığı


Türkiye'de çok tercih edilmesede dünya genelinde sanatsal düğün fotoğrafçılığı tanımıma en uygun sözcük; çağdaş düğün fotoğrafçılığıdır. Bu türde fotoğrafçılar kurgusal veya belgesel unsurları kendi başlarına seçebilecekleri gibi, bunlardan bir karışım yapmayı da tercih edebilmektedirler. Üstelik düğünün atmosferini tam olarak yansıtabilmek için güzel manzara, doğal yaşam, yapı fotoğrafları çekerek bunları düğün fotoğraflarına dahil edebilihorlar. Bu tür çekim yapan fotoğrafçıların, yaratıcı ve klişeden uzak serbest bakış açısıyla görüntü karelemeleri olanaklı hale geliyor. Bunların hepisini bir araya getirebilmek için, modern düğün fotoğrafçılarının görsel, entelektüel bir vizyona sahip olması, alanında başarılı elde etmesi bakımından oldukça önemlidir. İlaveten üstte bahsettiğimiz fotoğrafçılık alanlarına teknik bakımdan yetkin olmak da şarttır. Yakın tarihe kadar ülkemizde satandart kalıplar şeklinde ilerleyen düğün belgesel çekimleri, yavaş yavaş modern düğün fotoğrafçılığına doğru ilerliyor. Gelin ve damatların bakış açılarının değişmesi ve fotoğrafçıların vizyonlarının gelişmesi de ülkemiz fotoğrafçılarının dünyada ki değerini de arttırmaktadır. Ülkemiz, dünyanın pek çok ülkesinden evlenmek için gelen çiftlerin de seçtikleri önemli bir güzergahtır. Yabancı çiftler, uluslararası düğün fotoğrafı şirkerleri ya da online arama motorları aracılığıyla tanıtımlarını görüdükleri ülkemiz fotoğrafçılarıyla birlikte çalışmayı, kendi ülkelerinden gelebilecek olanlara tercih etmektedirler. Ankara düğün fotoğrafçılığı konusunda önemli bir merkez durumundadır.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page